See salapärane salasõna …

.

Kes oma kodulehte ise on teinud, see teab, mis on plugin. Mõned pluginad hoolitsevad turvalisuse eest ja näitavad ära, kui palju ja millisest maailma piirkonnast on üritatud kodulehele sisse saada. Vaatepilt on uskumatu ja masendav! Paari nädala jooksul on rünnakuid tehtud Ukrainast, Ameerikast, Indoneesiast… Mis huvi peaks olema lehe vastu, mis ei müü kaupu, kus ei ole klientide andmeid ega muud sellist? Ju siis ikka on kellelegi vaja, sest kõige rohkem on lehele sisse saada üritatud sõnaga, mis sisaldab firma nime. On proovitud mitmeid muid variante. Et sisse murda, peaks nad oskama võru keelt. Aga ka selles keeles on veel omakorda dialektid, piirkondade kaupa erinevad sõnakujud. See on meie relv häkkerite vastu 🙂 Me oleme väikerahvas, oma keele ja murretega. Kes pahalastest oskaks meie keelt ja tuleks selle peale, et salasõna võiks olla näiteks selline?

Kon om tu lump kon kunna omma?

Võrukad saavad aru, mis siin kirjas 🙂

Värskenduskuuri läbinud koduleht

Mõni aeg tagasi juhtus see, mida ei osanud ei karta ega oodata - veebileht langes häkkerite meelevalda.

Miks kõik juhtus ja mida saab teha, et uuesti samamoodi ei läheks? Loe edasi ...

Kui saad teenusepakkujalt kirja, et sinu ettevõtte visiitkaart ehk veebileht on võõrastes kätes, et selle kaudu on saadetud spämmi, siis ei ole hea tunne. Kodulehe majutaja ütles veel, et nemad panid peale need piirangud, mida said – et ei saaks kirju välja saata. Kodulehe osas oli soovitus pöörduda oma veebiarendaja poole. Aga kelle poole pöörduda siis, kui ise oled oma veebilehe teinud?

Õnneks oli ettevõtte eelmine koduleht lihtne, ainult vajaliku infoga, ilma postituste ja suurema tekstimahuta. Fotod ja failid olid kodus arvutis olemas, nii sündis otsus koduleht täiesti maha võtta. Et siis peale kuuajalist pausi uue lehega alustada. Seekord targemalt – turvalisest salasõnast ehk passwordist.

Alustada tuleks sellest, et välja mõelda turvaline salasõna. Eelmise veebilehe puhul see ilmselt saatuslikuks saigi. Praeguseks on salasõnad kõigil kontodel, nii isiklikel kui ettevõtte omadel, muudetud. Järgmises postituses juba rohkem mõtteid sellest, kuidas luua turvalist salasõna. Oleme eestlased, kellel on veel ka piirkondade murdekeeled. Kasutagem seda eelist! Miks me peaks kasutama ingliskeelseid sõnu?